Madagaskar

 

19.10. - 8.11. 2011

  

O B S A H


Madagaskar

Prolog
Středa 19.10.2011 Odlet
Čtvrtek 20.10.2011 Prohlídka Antananarive
Pátek 21.10.2011 Cesta do Miandrivaza
Sobota 22.10.2011 Vyplouváme po Tsiribihině
Neděle 23.10.2011 Celý den na Pirogách
Pondělí 24.10.2011 Cesta do n.p. Tsingy de Bemaraha
Úterý 25.10.2011 Vycházky v n.p. Tsingy
Středa 26.10.2011 Kolem baobabů do Morondavy
Čtvrtek 27.10.2011 Odpočinek v Morondavě
Pátek 28.10.2011 Pokus o dosažení Anakau
Sobota 29.10.2011 Pobyt v Anakau
Neděle 30.10.2011 Cesta do n.p. Isalo
Pondělí 31.10.2011 Výlety v n.p. Isalo
Úterý 1.11.2011 Cesta do n.p. Ranomafana
Středa 2.11.2011 V n.p. Ranomafana
Čtvrtek 3.11.2011 Cesta do Antananarive
Pátek 4.11.2011 Přílet na ostrov Sainte Marie
Sobota 5.11.2011 Výlet po ostrově Sainte Marie
Neděle 6.11.2011 Hřbitov pirátů na ostrově Sainte Marie
Pondělí 7.11.2011 Závěrečný den v Antananarive
Úterý 8.11.2011 Návrat domů
Příloha - více fotek

Prolog

Kromě materiálů cestovky by se dalo velmi dobře čerpat z knihy pana Vladimíra Lemberka "Madagaskar. Osmý světadíl". Kniha je psána sice "zažraným botanikem", ale s ohledem na čtenáře docela přijatelným jazykem. Bohužel svazek vyšel buďto těsně před naším odjezdem, nebo dokonce po něm. V každém případě jsme ji zaznamenali až po návratu. Nutno uznat, že nastudovat ji pořádně dopředu, by neškodilo ani cestovní kanceláři: teprve dodatečně jsme z ní zjistili, co všechno jsme propásli a kam jsme se měli správně dívat. Kurážnější cestovatel znalý francouzštiny by se se znalostí jejího obsahu mohl pokusit naplánovat sólo cestu. Navzdory některým sarkastickým poznámkám v tomto spisku, je Madagaskar celkem bezpečnou zemí: je všeobecně kristianizovaný, obyvatelstvo je přátelské, těžká zločinnost zřejmě minimální (krádeže nebo oškubání klienta v obchodě nelze považovat za zločinnost, tomu se decentně "říká" folklór). Problémem je všeobecná  absence snahy dodržovat jakékoli úmluvy a dohody, zejména časové.

Alespoň v těchto letech to tedy chce jen rozhodnost, trochu drzosti a rozhodně více peněz, než doporučuje cestovka v pokynech pro klienty: nejméně třetinu peněz nazývaných vznosně "kapesné" spolknou bakšiše každému, kdo Vám cokoli poskytuje. Když už to tak musí být, radil bych zpětně cestovce spíš upřímnost. Rozpaky klienta nad rychle ubývající místní měnou nestojí za případné závěrečné nepříznivé hodnocení jinak velmi zajímavé akce.


Středa 19.10.2011 Odlet

Máme odlétat v 7:25 z Ruzyně, pročež sraz na letišti je již v 5:25, jak nekřesťanská to hodina ! Rezignovaně tedy vstáváme před půl čtvrtou ráno a ještě rádi k dopravě na letiště použijeme přímou noční autobusovou linku. Místem setkání je terminál 2 u občerstvení "Ice and Fruite". Naše průvodkyně odletěla už před několika dny a bude nás -doufejme- čekat v Antananarive. My teď máme schůzku s jinou pracovnicí cestovky. Dostáváme obvyklé informační knížečky, letenky a mapy. Letí nás jen 6, víc zájemců se nepřihlásilo (6 klientů je spodní hranice pro cestovku, zájezd je pro ni, co do výdělku, stěží vyrovnaný). Pro nás je to naopak výhodné: naše skupinka bude příjemně komorní.
Palubenky tiskneme na (zřejmě nově zavedených) samoobslužných automatech. Minimálně v této fázi musí být zavádění automatů pro letiště ztrátové: zavazadla se totiž tak jako tak odbavují u standardních přepážek a s automaty nám musí radit pracovnice letiště, diskrétně umístěna na dohled elektronických pastiček: na terminál je nutno opsat číslo letenky a pak se musí tolikrát zmáčknout klávesa "YES", až se z toho nebohým cestujícím protáčejí panenky. Poněkud nám uniká smysl automatů pro cestující, kteří neletí pouze s kabinovým zavazadlem: těch s kufry je, alespoň podle nás, totiž většina.  Mechanické "odbouchávání" dlouhého sledu potvrzovacích obrazovek je taky zrádné v případě skupinových letenek: co naplat, že si patrně v budoucnu budu moci zvolit "window seat", když neopatrné odklepnutí klávesy YES za každým jménem  účastníka vybere první volnou sedačku na řadě, v důsledku čehož manželé poletí odděleni 3 jinými cestujícími, případně dokonce i v různých řadách sedadel (naštěstí se to dalo povyměňovat, ale ne vždy je takovým výměnám konstelace příznivá, záleží na lidech).

Odlétáme z "gejtu" D3. Řádí tam právě průzkumníci, zkoumající cestovní záměry a spokojenost cestujících. Jako vždy se jedná o otázky, které nic skutečně závažného, co by snad cestující opravdu chtěli zadavatelům sdělit, neprozradí. Zato vyslýchaní musí uvést nějakou svoji pokud možno platnou mailovou adresu, protože průzkumník brečí, že jinak bude v podezření, že si zpovídané respondenty vymýšlí doma na gauči. Vyzrazení mailového spojení ovšem v budoucnosti povede nejspíš ke zvýšení počtu příchozích spamů, jak je asi zvykem nejen v Čechách. 
Do Afriky poletíme tradičně s Air France, neboť Francie na své bývalé kolonie nikdy nezapomíná a tak trochu si je přivlastňuje i dnes. Z Prahy do Paříže se přesouváme letadlem typu Embrayer 190, v hlavním městě sladké Francie přesedláme na něco většího. Občerstvení na kratším z obou letů se hamižně omezuje na nápoj a koláček. V Paříži "na De Gaullovi" přistáváme včas, ale odporně dlouho rolujeme po letišti. Nakonec vystupujeme na plochu poblíž terminálu G2, rukáv pro nás se nenašel. Potřebujeme se odtud dostat na terminál C2, což by se dalo nejpohodlněji a nejrychleji realizovat pěšky (kdyby se to smělo) za pár minut, nebo zdejším okružním "shuttlebusem" proti směru hodinových ručiček za minut více než 30. Protože na přestup máme jen něco přes hodinu, stíháme odlet jen stěží.  Cestou mezi námi létají úvahy o tom, zda linka na Madagaskar nebyla na poslední chvíli upgradována na autobusový zájezd tamtéž, protože se okružní výlety po letišti na jednom místě téměř dotkne dálnice. Bezpečnostní prohlídkou spolehlivě procházíme v době, kdy mají správně  nastupovat poslední cestující. Jen klid, před bránou je stejně ještě dlouhá fronta ! Letadlo do okrajové destinace v rozvojové zemi rovněž pochopitelně nestojí u rukávu, vezou nás k němu autobusem a do létacího stroje musíme vyhorolezat po dlouhých schodech. Tentokrát letíme Boingem 777. Odlétáme s asi 45 minutovým zpožděním (což je dnes skoro normální, piloti cestou trochu dupnou na plyn a srovnají to). Asi po hodině letu dostáváme oběd. Koukáme pak na filmy nebo hrajeme hry a pospáváme. Osobně považuji z nabídky filmů za nejslušnějšího Fanfána Tulipána s Gerardem Philipem, to ostatní byl brak. Ocenili jsme ale také, že v nabídce byl i kreslený film Madagaskar, akorát já na takovou volovinu nemínil koukat. S očekávanou realitou na Madagaskaru nemá zmíněný film samozřejmě vůbec nic společného. Před koncem letu dostáváme ještě lehké občerstvení. Celé utrpení Paříž - Antananarive trvalo skoro 11 hodin, no jo, on se musí vlastně přeletět rovník ! 
Na závěr cesty sice letušky roznášely landing cards, ale na nás, sedící až v ocase Velkého Ptáka se už většinou nedostalo. Ostatní z naší skupiny mají formuláře vyplněné. Na letišti prý ale příslušné tiskopisy musí být taky a času ve frontě bude asi dost !

Po přistání ve 22:30 (+1h) vystupujeme na plochu a jdeme do příletové haly. Ztrácíme čas postáváním ve špatné frontě na placená víza (ta jsou potřebná pro pobyty delší než 30 dní). Když to zjistíme a zařazujeme se do správné "queue", jsme samozřejmě spolehlivě poslední. Vyplňujeme nesmyslná lejstra, která nikdy nikdo v žádné zemi nečte. Místní "frontový organizátor" nám je vzápětí sebere a dá nám další, které prý potřebujeme kvůli vízům. Víza proto získáváme jako poslední až po půlnoci. Zdejší policisté by si s námi rádi pohrávali déle, ale naštěstí jim končí pracovní doba. Za námi vízové přepážky rovnou zavírají, do rána už asi nic nepřiletí.


Čtvrtek 20.10.2011 Prohlídka Antananarive

U východu na nás čeká Iveta se zdejším průvodcem. Po uvítání jdeme rovnou vyměnit nějaké peníze s tím, že zbytek proměníme zítra. To se ovšem neobejde bez další fronty (tam na mě Iveta také zabíjí prvního malarického komára, aneb vítej v Africe, bledá tváři !). Madagaskar je 4.nejchudší ekonomika na světě. Místní měna ARIARY, je v jakékoli jiné zemi beznadějně bezcenná. Jedna česká koruna reprezentuje asi 115 ariarů, jakékoli ceny proto nadále nutno dělit orientačně číslem 100. Dříve se zde na památku francouzského kolonialismu platilo místními franky, ty se před svým zánikem dělily dokonce konstantou 1000. O tom by se nemělo cenu zmiňovat, kdyby v některých koutech země dosud vychytralí obchodníci neuváděli ceny ve francích a následně po běloších nevyžadovali platbu v ariarech ... Na některých bankovkách je pak uváděna i hodnota ve francích, aby zmatení plátce bylo dokonalé.

Před letištěm na nás čeká auto, které nás dopraví do hotelu Sole. Do postelí se dostáváme až někdy v půl druhé. Prý se tu oteplilo a proto vyletěli komáři. Vybalujeme tedy antimalarika, která měla ještě zůstat správně ležet, a začínáme je užívat. Snad nás dnes už nic nakaženého nekousne. Iva nám prozíravě koupila "plastovou" vodu, takže nemusíme na noc vyrábět její nechutnou chemickou obdobu.
V 9 hodin se scházíme na snídani ve 4. patře hotelu. Vzájemně se  představujeme, Iveta nás informuje o programu zájezdu, najmě o našem  dnešním plánu.
Asi v půl jedenácté vyrážíme do města. Ulice jsou plné aut, po úzkých rozmlácených chodnících se nedá moc bezpečně chodit, většinou na nich totiž parkují auta (no ... auta ... spíš polorozpadlé VRAKY aut). Nejrozšířenějším typem vozu jsou tu francouzské "kachny", myslím, že značky Renault. Kdo neví, o čem je řeč, tomu lze doporučit shlédnutí libovolného filmu o četnících ze Sait Tropez (pokud je mi známu, Louis de Funes v každém z těch filmů jezdí s jeptiškou právě tímto typem vozu). Kolem prezidentského paláce (který se nesmí fotit), pokračujeme k jezeru. Jezero vzniklo z podnětu jakési evropské humanitární organizace zatopením skládky ve středu města. Odpadky se do jezera samozřejmě házejí dál.

Cestou kolem jezera procházíme přes krámky holičů, po cestě do středu skládkojezera se jdeme podívat k památníku druhé světové války a posléze na nedaleký květinový trh. Odtud směřujeme do kanceláře cestovky Gam Travel, abychom si vyměnili další peníze. Čas zbývající do příchodu směnárníka řešíme odskokem do blízkého hotelu na pivo (5400 ariarů, tedy na místní poměry docela dost, protože padesátka za lahváč) Jinak piva mají na Madagaskaru asi 3 druhy, přičemž nejrozšířenější je značka Three Horses Beer, překvapivě docela ucházející "desítka". Zdejší lahváče mají trochu větší kapacitu - 0,65 litru. Po návratu do cestovky měníme peníze rovnou na celý pobyt. Dále prý budou možnosti směny velmi omezené a zdejší cestovka nám "udělá lepší kurs". Jestli byl kurs lepší si při těch zdejších kýblech bankovek netroufáme hádat, ale bankocetle skutečně nechyběla ani jedna.
Po směně jedeme ke královskému paláci minibusem s řidičem Jean Pierrem, který nás v něm zítra poveze do města Miandrivazo. U královského paláce (umístěného -jak jinak než- na kopci), je slušný výhled na město. Palác je vyhořelý, začal se sice rekonstruovat, ale jaksi došly peníze. Za vstup do areálu platíme 10000 ariarů nějakému místnímu průvodci. Ten nás provází po paláci, tedy spíše po tom, co z něj zbylo.
Po prohlídce jdeme do zachovalejšího muzea v paláci ministerského předsedy. Zrovna začíná pršet, tak jsme rádi, že jsme to stihli klusem pod střechu, slejvák je tropicky mohutný. Muzeem nás provází Iva. Na cestu dolů do města volíme místní MHD, abychom si taky užili exotiky. Slejvák se během pobytu v paláci změnil na normální déšť.

Místní MHD tvoří minibusy, které vozí pasažéry za jednotnou cenu 300 ariarů po celém městě. Někde ke konci zápisků si to vyzkoušíme ještě jednou, tentokrát naostro bez průvodce. Nicméně již zde je třeba konstatovat, že pro zdejší taxi brousse platí okřídlený výrok: projet se s ním a umřít. Slabší povahy v něm mohou snadno skonat už za jízdy ! Vozidla jsou všeobecně daleko za hranicí životnosti, protože většina jich byla pořízená za času kolonialismu a náhradní díly dávno došly. Sedí se zpravidla ve 3 lidech na dvojsedadle (další Malgašan se posléze vmáčkne na úzké prkno mezi dvojsedačkami), Tlusté evropské zadky jsou zde jasnou vývojovou nevýhodou. Na každé zastávce (která by se tak asi za 2 minuty dala ujít pěšky) 10 lidí vystoupí a 12 jich přistoupí dveřmi, které je za tím účelem třeba vysadit z pantů a po ukončení nástupu zavřít na petlici, pocházející ze slepičího kurníku. My sice nasedáme do poloprázdného minibusu, který se ale cestou "dost naplní". Průvodčí vybírá peníze (cestující mu je bezelstně posílají přes hlavy spoluobčanů) a štosuje pasažéry na sedadla. Když konečně vystupujeme v centru (jinde, než na konečné zastávce by se nám asi vystoupit nepodařilo), máme toho právě dost. Procházíme opatrně tržištěm (řádí tu prý dobře organizované bandy zlodějů, je třeba dávat najevo permanentní ostražitost) a míříme do hotelu. Déšť postupně zcela ustává.

V hotelu jsme krátce před čtvrtou. Sraz na večeři máme v 7. Do té doby odpočíváme. Na večeři jdeme do zdejší vyhlášené restaurace Salamanga, která se právem dostala i do mezinárodních bedekrů. Iva nám tam rezervovala stůl. Zkoušíme zdejší jídla jako je například steak ze zebu s chlazenou játrovou husí paštikou, krevety a různé druhy ryb. Někteří nenažraní mezi námi si v tom tropickém horku dávají i dezert. K pití si většinou dáváme zdejší pivo THB, o kterém už byla řeč, a které nás bude provázet celou dovolenou. Někdo zkouší také místní víno, údajně velice dobré kvality.


Pátek 21.10.2011 Cesta do Miandrivaza


Dnes nás čeká dlouhý přejezd do města Miandrivazo. Snídani máme domluvenou na čtvrt na osm, v osm máme odjíždět. Pochopitelně je "tak trochu" zpoždění. Iva volá šéfovi cestovky, prý auto hned posílá. Dřív než auto se ale dostavuje jeho řidič. Auto sem kormidluje zdejší dopravní zácpou jeho pomocník. Nakládáme a vyjíždíme. Napřed ovšem musíme zpátky k cestovce, kde nakládáme nějaký zapomenutý materiál. Cestou se občerstvujeme ananasem a mrkví od prodejců u silnice. Přitom nám z auta odpadnou posuvné dveře, které vyjely z kolejniček. Toto opravit je nad síly místních, ti by závadu odstranili maximálně tak vázacím drátem. Naštěstí je Květa majitel automechanické dílny a má tak příležitost převést, jak spravuje ty své vynálezy bílý muž. Domorodci uznale konstatují, že i turista "umí".

Na další cestě nás občas zastavuje policejní hlídka. Někdy chce od řidiče nějaké papíry, někdy chce po nás namátkou několik pasů, většinou však při spatření bílých ksichtů jen mávne, ať jedeme. Jean Pierre konstatuje s úlevou, že tu jsou. V poslední době prý se množí přepady místních veřejných dopravních prostředků (tedy "dálkové" brousse taxi) bandity. Sice se přitom nezabíjí, ale o to víc se krade, pokud se tedy ubohým místím obyvatelům ještě dá něco sebrat (když ovšem mají na cestování, něco málo asi přece jen vlastní). Vláda v tomhle prý konečně ukazuje zuby, hlídek je docela dost. Teď ještě aby prý stály i v noci, kdy se víc krade !
Na oběd zastavujeme v Antsirabe v baru Pouse-Pouse (název dle zdejších pouličních vozítek s lidským potahem, tady se jim "rikša" neříká, ale rikši to jsou). Během oběda přihází náš místní průvodce Max. Doplňuje do auta další materiál, který bude potřeba na pirogách.
Po obědě pokračujeme v cestě do Miandrivaza. Cesta se zhoršuje. Sice jedeme pořád po asfaltu, ale je tu spousta děr a hrbolů. Do Miandrivaza přijíždíme už za tmy. Ubytováváme se v jednoduchém hotýlku. K večeři někomu stačí polévka, někdo si dá rybu. Max nás informuje o programu v následujících dnech, Iveta to tlumočí. Ukazuje se, že plánovaná dvoudenní plavba na pirogách po řece Tsiribihině
, anoncovaná v katalogu cestovky na 3 dny, bude vlastně trvat dva a půl dne.


Sobota 22.10.2011 Vyplouváme po Tsiribihině

Vstáváme brzy, snídaně je už v šest ráno. V noci přestala téct voda, takže po teplé noci žádná sprcha nebude. Batohy musíme zabalit a připravit k nakládce ještě před snídaní. Po jídle vyrážíme do města doplnit zásoby před plavbou. Zejména je potřeba nakoupit dostatečné zásoby pitné vody. Někteří nakupují také slamáky a deštníky na ochranu proti slunci. Já a Květa sháníme sandály, což je na naše velká chodidla trochu problém. Nakonec vezmeme zavděk zdejšími "vietnamkami", které se brzy ukáží nepříliš způsobilé k chůzi, zejména v pobřežním bahně. Po nákupech jedeme k vesnici u řeky. Brzo je nutno dát sbohem asfaltu a najít přístup k vodě. Nasedá k nám (prý) místní starosta, jako že nám ukáže cestu. No, spíš se chce svézt funkčním automobilem ... Ale nakonec se mu přece jen podaří nás "unavigovat", otáčeli jsme se akorát jednou. Pirogy  už na nás čekají, nám přidělení  pirožníci promptně  nakládají zásoby, naše zavazadla a další materiál. Díváme se s nedůvěrou na plně naložené, skoro se potápějící pirogy: kam si proboha sedneme my a posádka ? Nakonec nějak nasedáme  a vyplouváme. Piroga je vypálený a posléze dodlabaný kmen stromu, to jest z hlediska dvou a půldenního sezení místo krajně nepohodlné. Koncem každého dne už nevíte, kterou půlku zadku máte otlačenou víc, tak to demokraticky střídáte, přičemž se nutně vrtíte. Bort lodi je přitom od hladiny vzdálen maximálně 5 cm ...Fotografování míjených objektů je za těchto podmínek krajně vzrušující zábavou. Proti slunci se chráníme deštníky. Pokyny cestovky doporučovaly odpisové světlé košile s co nejvyšším límečkem a dlouhým rukávem. Cosi takového jsem v holešovické tržnici za pár šupů sehnal, ale je to zahrabané hluboko v zavazadle, převrhl bych loď. Dneska to budeme  muset vydržet bez košil (ostatně se ukáže, že je to nějaká pitomá umělotina, co nebude sát pot).

Po jedenácté hodině zastavujeme na oběd. Rádi vystupujeme při představě, že na zemi budeme "sedět nějak jinak", to jest minimálně v jiné poloze.  K obědu máme zebu s rýží a zeleninou, jako předkrm jsou banány, pomeranče a houstičky, taky sýr a olejovky (na ty ale nikdo nemá chuť). Jídla je hodně, maso je tuhé, část ho necháváme pirožníkům.

Po obědě zase vyplouváme. Odpoledne začíná foukat protivítr a pirožníci mají víc práce. Jedeme asi do šesti. V podvečer se začínají objevovat lemuři.
Při vysedání pirožníci decentně odtahují stranou kostru krokodýla, která ležela na břehu, evidentně se obávají, že se budeme na nocležišti za tmy bát. Teprve pak staví stany a vaří večeři. Náš stan má pochroumaný zip a vypadá to, že nepůjde zavřít. Iva si jej proto s námi dobrovolně mění za svůj menší, prý je zvyklá spát v bojových podmínkách, vchod se ostatně dá zalepit lepící páskou. Průvodkyně popisuje svoji situaci kdesi v jihoamerické džungli, kde prý spacák ocákala repelentem a nechala putující kolonii mravenců volný průchod přes své nohy. Obě konfliktní strany pak údajně celou noc poctivě dodržovaly dohodu a proud mravenců "tekl" přes její nohy v místě, kam nedosáhl repelent a zdržely se bojových akcí. Tady jsou prý jen štíři a v písku jakési mouchy, které Vám při nočním čůracím výletu nakladou vajíčka pod kůži. Červíky, narozené po odjezdu ze země, je pak údajně dosti obtížné dostat cestou chirurgické intervence zase ven. Příjemná představa ! Tak proto jsme si měli sehnat ty vietnamské ťapky !

Abychom se při čekání na večeři nenudili, dostáváme jako předkrm 2 lahve záhadného místního nápoje obsahujícího evidentně rum. Je to hodně sladké, Anička a Marie si to raději ředí vodou, chlapi to pijou "as is", údajně podle vlastních slov jako prevenci malárie. K tomu fasujeme ještě misku buráků. Jídla je standardně  hodně a na závěr je navíc podáván ovocný salát. Po večeři s pirožníky vzájemně představujeme. Zítra nás čeká náročný den, teda hlavně pirožníky, protože my se jen vezeme.


Neděle 23.10.2011 Celý den na Pirogách


Vstáváme zase brzo, v šest už vyplouváme. V sedm zastavujeme u vodopádu. Jdeme se k němu podívat, zatímco pirožníci připravují snídani. Vodopád se dá  využít jako příjemná přírodní sprcha, po které se vracíme ke břehu řeky a snídáme. Mám poprvé možnost prohlédnout si v klidu naši loď. Je to jeden z posledních exemplářů svého druhu, protože Malgašané valnou část svého ostrova vykáceli nebo rovnou nastojato vypálili ve snaze uživit vzrůstající počet hladových krků rýží. Podobné stromy, ze kterých by se piroga dala tradičním způsobem vyrobit, buď už nerostou, nebo jsou hlídané v rezervacích. Pirogy proto stojí těsně před zánikem, díry se spravují zevnitř i zvenčí plechovými záplatami. Však také naše cestovka plánuje pro rok 2012 zrušit tuto část programu ve prospěch nějaké jiné aktivity, protože tou dobou už pirogy zřejmě budou oplechované jako svého času křižník Potěmkin. Na nejděravější jeden z pirožníků občas nasává stoupající vodu do kusu molitanu, který následně apaticky ždímá přes bort.

Po snídani jedeme dál, na oběd zastavujeme kolem poledne. Vyloďujeme se u nějaké vesničky, v důsledku čehož se u nás okamžitě objeví několik dětí. Iva vytahuje pexeso, rozstřihává ho a s Marií ukazují dětem, jak se to hraje. Pak si ještě jednou zahrají s nimi a pexeso jim následně věnují. Děti pravidla hry okamžitě  pochopily, zejména jedna dívenka je přirozeným expertem s fotografickou pamětí: nepřestává suverénně vyhrávat.  A vida, naši pirožníci už nám nesou oběd, děti proto odbíhají do vesnice. Vypadá to, že se hned vrhají do hraní pexesa, dobytek se dnes musí pást bez dozoru ! Jídla je zase tolik, že to nemáme šanci sníst. Navíc ve vedru tradičně nemáme hlad. Zbylé jídlo proto věnují pirožníci dětem.
Po obědě pokračujeme v plavbě. Je vedro a začíná znovu foukat. Deštníky se už nedají použít, tak se pečeme na slunci. Jen Iva se stále snaží pod deštníkem schovávat a máme silný pocit, že tím značně brzdí svůj člun. Marně nabízím domorodcům, že klidně půjdu v řece vedle lodi, vody je zde sotva po kolena, chvílemi visíme na mělčinách. Hoši to ale nepřipustí: voda je kalná, místy jí asi bude podstatně víc než po kolena a mohl bych do ní pěkně zahučet, ostatně krokodýli jsou tu všude. 

Během oběda přeskládali pirožníci naše batohy na loď Květy a Lenky, prý toho uveze víc. Asi má silnější posádku nebo je méně děravá. Pravda je, že jejich kocábka je soustavně na špici naší miniaturní eskadry. Alespoň máme v lodi víc místa ! Vzhledem k protivětru nedojedeme do tmy na plánované stanoviště, zítra nám proto plavba bude trvat déle než avizované 2 hodiny.  Zastavujeme kolem šesté hodiny poblíž nějaké vesnice. Ihned se proto objevují místní děti a pozorují nás. Stany se snažíme postavit sami, Max prý ráno spravil ten rozbitý zip, pročež jde Iva do svého menšího stanu. Náš dnešní stan taky nemá zip v nejlepším stavu, proto ho raději necháváme půlku permanentně zavřenou a dovnitř se soukáme všelijak. Pirožníci se vydatně posilují rumem a vaří. Abychom se zatím nějak zabavili, dostáváme jako předkrm dvě lahve vína a buráky. K večeři jsou ryby, které pirožníci cestou koupili, a pečená kuřata, která s námi jela v piroze. Někteří útlocitní pánové (to jest nejen já, i Květa) kuřata nechtějí baštit. Jako příloha se podává rýže a hranolky. Jídla je zase spousta, takže ho tradičně dost zbude. A to je ještě jako zákusek flambovaný banán !

Po večeři se diskutuje o tom, že bychom si mohli zazpívat. Tedy my a pirožníci. Nakonec k tomu raději nedojde, mezikontinentální rozdíl v rytmech je evidentní a náhodně utvořený klientský soubor písní a tanců -řečeno diplomaticky- rovněž nepatří mezi reprezentační umělecká tělesa českého státu.


Pondělí 24.10.2011 Cesta do n.p. Tsingy de Bemaraha


Snídaně je v půl šesté, v šest už  vyjíždíme, protože musíme dohnat včerejší skluz. Nad řekou je hustá mlha. Plujeme snad nejhezčím úsekem celé plavby ! Pozorujeme spoustu ptactva a téměř na závěr i (pro tentokrát) živého krokodýla, který se vyhřívá na břehu. Plujeme celkem asi 3 hodiny, než vystoupíme na kluzkém břehu. Anička při výstupu nahoru uklouzne a plácne sebou do bahna. S nevelkým úspěchem se pokouší odstranit dojem, že je potomkem Jožina z bažin. Nejen díky této nehodě jsme hned objektem zájmu místních dětí. Lenka rozdává kartičky se Šmouly, Petr rozdává propisky, které jsou tu žádané. 
Loučíme se s pirožníky a dáváme jim nějaké spropitné. To tu očekávají všichni. Květa věnuje své vietnamky Maxovi a já jednomu z pirožníků (asi bude muset boty přes prodejce přelifrovat dalšímu bělochovi, Malgaši nemívají nohy "pětačtyřicítky"). Iveta spravedlivě platí bakšišné každému pirožníkovi zvlášť, což velice znechutí jejich "manažera", které si představoval, že částku shrábne sám a rozdělí ji podle jiného klíče. Iveta potom vypráví, že to takto v Africe praktikuje běžně, protože zdejší průvodci si z bohatství turistů udělali hotovou bonanzu a svým pomocníkům přerozdělují, slušně řečeno, kulové en óno. Na Kilimandžáru prý potají přišli před nedávnem brečet českému průvodci na rameno, že šli celou cestu prakticky zadarmo. Mohli si samozřejmě také vymýšlet, triky v okrádání důvěřivých bělochů jsou různé, ale zvolený postup je přece jen asi to nejlepší už pro uklidnění vlastního svědomí ...

Čekáme na terénní auta, na která posléze nakládáme zavazadla a sami nasedáme. Jedeme asi hodinu k přívozu přes Tsiribihinu. Přívoz je něco "echt místního", viz obrázek. Jedná se o 2 kdesi kýmsi vyřazené pontony, spojené přivařenými železnými traverzami. Přes to volně leží fošny, na která najedou asi tak 4 terenní auta. Nájezd je primitivní, přes ocelové rošty, jež obsluha přetahuje ručně po celé délce archy Noemovy (loď je tak malá, že auto na ni může najet, ale rozhodně na ní nemůže jakkoli manévrovat). Když se nedá pohnout s rošty, musí se prostě RUČNĚ pohnout celou lodí za pomoci kotevních provazů. Celé monstrum pohánějí 2 polorozpadlé dieselové motory s prokluzujícími řemenicemi. Motory živí, podle místního dobrého zvyku, rezavý kýbl s naftou, přepravovanou ke spalovací komoře hadičkou záhadné provenience (na první pohled vypadá jako hadička od klystýru). Chladičem pak je pet lahev s vodou, pověšená pod plechovým přístřeškem, příliš rozžhavený motor je ale stejně občas nutno chvílemi vypnout, aby vychladl (pak je ovšem zase problém ho znova nastartovat).

Primitivní plavidlo jede dost dlouho po řece, než přistane na druhém břehu v přístavu Belo sur Tsiribihina. Tam kousek popojedeme autem na oběd do zdejší (patrně nejlepší) hospody. Protože jídlo je opravdu dobré, domlouváme rovnou menu na zpáteční cestě za 2 dny, až tudy pojedeme zpět: nechceme tu dlouho čekat, než se pokrm uvaří. V přístavu je totiž očekávána tlačenice aut a v provozu jsou jen 2 nebo 3 výše popsané prámy.

Po obědě dokupujeme vodu na další cestu a jedeme do n.p. Tsingy de Bemaraha. Max jede s námi, patří to k balíčku zakoupenému od místní cestovky spolu s výletem na pirogách. Máme urazit něco přes 100 km, po prašných rozmlácených cestách záležitost pro dobrý terenní vůz na nějaké 4 hodiny. Pohybujeme se průměrnou rychlostí kolem 25 km v hodině, v jediném rovném úseku jsme si to kalili asi půl kilometru sedmdesátkou. Auto je poměrně zachovalé, řidič velmi schopný. Auto ovšem v takovém prostředí představuje investici tak na 2 roky, potom se rozpadne a bude nutno koupit nové. Červená kontrolka nedostatku brzdové kapaliny také řidiče nijak neznepokojuje. Při téhle rychlosti nefunkční brzdy moc nevadí, zastavit lze o nejbližší výmol, v protisměru není buď nic, nebo vůz místních obyvatel tažený krávami zebu. Vyhýbání je ovšem problematické i při této konstelaci. Obávám se, že řidič si neschopnost vozu brzdit nijak nespojoval se záhadným červeným světýlkem na palubní desce (zbytečná vymyšlenost bílého muže !), Květa tím jako odborník byl dost nespokojen. Na konci cesty pak ukázal řidiči, vnitřek předního kola, zbrocený vytékající brzdovou kapalinou a ťukáním do kontrolky na palubní desce snad řidiče přesvědčil, že ten blbý červený bazmek nějaký význam má ...

Na závěr cesty využíváme další přívoz, tentokrát trochu modernější a dostáváme se do Bekopaky. Jedeme pak asi 2 km do hotelu Vazimba a ubytováváme se. Hotel vypadá nově a jsme tu asi vzhledem k ročnímu období a ceně jediní hosti. Na večeři jdeme do hotelové restaurace. Iva nás seznamuje s programem na zítřek. Aničce se nechce na dopolední výlet do velkých Tsing. Bude tam prý nějaké lezení, dostaneme lezecké sedáky. Nechá se ale přemluvit.


Úterý 25.10.2011 Vycházky v n.p. Tsingy


Snídaně je v šest, v půl sedmé vyjíždíme na východiště cest do Velkých Tsing. Cestou nabíráme místního průvodce. Před startem jdou všichni povinně na WC (evropskou klasiku netřeba čekati, jedná se o boudu na spadnutí se smradlavou dírou v zemi). Během výletu bude totiž možnost si odskočit více méně rovna nule: nesmí se "jít" kamkoliv, jen v nouzi nejvyšší je třeba se zeptat průvodce, zda by to zrovna tady přece jen nešlo: oblast je chráněna nejen z ekologických, ale rovněž ze sakrálních důvodů. Dostáváme sedáky a hned je oblékáme: pod skalou je pozdě zjišťovat, že máte pro předem vybranou výstroj moc velký zadek, ostatně, hlavní atrakcí bude lezení po skále.

Původně jsme z parkoviště vyrazili i s Maxem, který má na nohou nonšalantně naražené vietnamky od Květy (my bychom v takové obuvi rozhodně daleko nedošli). Cesta je zpočátku nenáročná, pozorujeme zkameněliny, lemury, chameleona, létající krysu a "fotogenickou marnivku", ptáka coua, který si zjevně zájem objektivů užívá a opakovaně se před námi producíruje. Zdejší průvodci na něj určitě volají: "Franto, tak už dost, vždyť přijdou ještě další skupiny, nech si něco na potom !" Postupně se cesta stává náročnější. Vcházíme do jeskyně a "vycházíme z ní jinudy", jak to svého času popsal klasik Miroslav Horníček. Na konci jeskyně už začíná lezení. Na úpatí skutečné skály se Anička rozhodla pro návrat, doprovodí ji Max. Místní průvodce je pouze vyvede na cestu, což taky není jen tak: my ostatní na něj musíme počkat na skále. Je příšerné vedro, každý se snaží vmáčknout do nějaké pukliny ve stěně, kde to alespoň přímo nepraží. Někteří z nás to nevydrží a sjíždějí po žebříku zpět do jeskyně. Anička se vrací na parkoviště a odpočívá, nám ostatním zaznívá povel: "Vpřed a vzhůru" !

Ještě na parkovišti jsme dostali dost podrobné instrukce, jak se v Tsingách chovat. Asi nejdůležitější zásada zní jednoduše: PROBOHA HLAVNĚ N E U P A D N O U T  ! Slovo "tsingy" znamená v malgašštině "nože". Jedná se o skály skutečně ostré jako břitvy. Kupodivu to není vyvřelina, jak by člověk čekal, ale deštěm a větrem vybroušený vápenec s nějakými vytvrzujícími příměsemi (geologovi při tomto popisu asi naskočí husí kůže, ale složení šutrů si raději dohledejte na dnes tolik populárním Gúglu). Skrze kamenné moře vedou dvě trasy: jedna pro malé skupinky drsňáků uvyklých alpským a jiným ferratám a druhá pro méně zkušené lezce. Větší a tedy i nutně lezecky nesourodé skupiny chodívají tou méně náročnou (i tak nám to většinou stačí). Skálomilců může být jen několik, vyrážet musejí ve vymezených časech tak, aby se jednotlivé skupiny po cestě nepromíchaly a snad je výlet i dražší (víc zkušenějších průvodců na hlavu a tak). Zpětně bych si po první zkušenosti dopřál i tu náročnější variantu, kdyby to šlo, ale ani dnes nedovedu reálně odhadnout, jestli bych to v půlce cesty (nebo dřív) potupně nevzdal, i na konci "lehčí" cesty se mi na úpatí skály docela rozklepaly nohy, částečně jistě i z dehydratace a z nervů. V zásadě jde o to, že k sedáku jsou připojena dvě lanka, opatřená karabinkami. V okamžiku, kdy (horo)lezec dojde ke skobě, musí jednu karabinku přecvaknout na pokračování ocelového lana a pak totéž udělat s druhou karabinkou. Větší skupiny se proto zákonitě pohybují vpřed jen pomalu, ale ono opravdu není kam spěchat, občas je nutno se vydrápat na stup, rovněž fotografové pohyb skupiny také zrovna moc nezrychlují. Celkové převýšení je jen nějakých 70 výškových metrů, než se člověk dostane k hornímu patru skal, ale výstup dá zabrat začátečníkovi i na té méně náročné cestě. Výhled shora je ovšemže nádherný: představte si prostě zkamenělé moře. V poledním žáru se nic nehýbe, lemuři sem vlezou jen ráno a večer a jen zoolog ví, co tu hledají, možná výživný hmyz: minimálně jedovatí pavouci tu jsou určitě. Jakýkoli dotek holou rukou o skálu vysušuje ruce (tedy pokud se rovnou o "břitvu" neříznete). Asi by tady měly význam tenké rukavice bez prstů, nebo tak něco. Doba pobytu v Kameňákově je omezená: na slunci se nedá moc dlouho vydržet a také se sem tlačí další návštěvníci, až to připomíná povídku J.G. o jízdě tramvají: lidé se začali hrnout dovnitř takovou silou, že zadními dveřmi zase vystupovali ven, typický toť koloběh života turistického. Takže jen pár fotek a rychle pryč ! Závidím zpětně panu Livingstoneovi a spol, první cestovatelé tu asi žádnou tlačenici nezažili ! Dole pod skalami dostáváme něco malého na zub a hlavně uříceně pijeme. Rovněž lze fotografovat obrovského pavouka, číhajícího trpělivě v síti: s roztaženýma nohama přesahuje určitě plochu průměrné lidské dlaně.

Na parkoviště se vracíme asi v jednu hodinu značně utahaní. V ceně výletu bylo i lehké občerstvení, ale nikdo nemá v tom vedru na nic chuť. Jeden z našich řidičů odjel pomáhat s opravou nějakého chcíplého auta. Není to od něj žádná dobročinnost: nemocný vůz stojí uprostřed brodu a blokuje pohyb po "silnici" oběma směry. Nakonec mršinu nějak odtlačí stranou, když už je fronta moc veliká a porucha se nedá opravit ani mlácením kladivem, ani vázacím drátem. 

Po návratu jdeme do hotelové restaurace již klasicky na pivo THB. Někteří si přece jen dávají oběd. Ve čtvrt na čtyři pak odjíždíme jen pár kilometrů k tak zvaným Malým Tsingám. Lenka a Anička tam jdou jen nakouknout, brzy se vrací. Průvodce se i ten kousek musí vrátit s nimi, je to zde dodržovaný předpis: v kamenném bludišti lze velmi snadno ztratit orientaci. Cesta je ovšemže méně náročná než ta dopolední, převažuje prolézání úzkými průchody mezi skalami, pupky a batohy jsou zde jasnou nevýhodou. Nepotřebujeme však žádné jištění. Fotíme pár rostlin v zapadajícím slunci.

Po návratu do hotelu jdeme napřed -jak jinak než- na pivo, teprve potom do sprchy a na večeři. Včera při večerním příjezdu jsme viděli hotelový bazének a mysleli jsme si, že ho využijeme. Ráno za světla nás přešla chuť: voda je odporně kalná a okolí neupravené.  Bez pochyby je tu jen proto, že Malgašům někdo řekl, že to patří k turistickému standardu. Raději bych na jeho místě viděl strom, jehož pozůstatky jsou dosud nedaleko vidět.


Středa 26.10.2011 Kolem baobabů do Morondavy

Snídaně je zase v šest, to je teda dovolená ! Hned po jídle  vyrážíme na cestu do Morondavy. Nejdřív jedeme zpět do Bela, kde jsme kolem jedenácté. Čeká tu na nás předem objednaný oběd, stejně dobrý jako ten první. Po obědě nastupujeme na trajekt zpátky přes Tsiribihinu. Nahaněči směrují auta na dva různé "pontony" současně. Na Madagaskaru je plýtváním energií očekávat, že jakýkoli dopravní prostředek vyrazí na cestu podle jízdního řádu: nejdřív je třeba jej řádně naplnit, aby byl ekonomicky využit. Obě plavidla pak vyjíždějí společně, což asi při manévrovacích možnostech není moc dobrý nápad: řeka je sice široká, ale na spoustě míst velmi mělká, po každé době dešťů se koryto mění a vytvářejí se v něm zrádná místa, ve kterých čouhají pod vodou zapíchnuté kmeny stromů. Náš trajekt přistává jako první, druhý prostě přiráží k němu. Už z předchozího popisu je jasné, že tu není žádné molo. Důvod, proč plavidla přirazila současně a jsou k sobě navzájem přivázána je po chvíli zřejmý: automobily přejíždějí nejprve z jednoho trajektu na druhý a teprve pak na břeh ...
Následuje prašná cesta do Morondavy. Je trochu lepší než ta, po které jsme přijeli z Tsing, také je zde hustší provoz větších vozidel. Cestou pozorujeme hrobky kmene Sakalawů. Hlavní atrakcí Morondavy jsou baobaby. Zastavujeme u údajně největšího místního baobabu. Zkoušíme ho obejmout, ale šest nás na to rozhodně nestačí, chybí nejméně 2 lidé. Ani sedmá Iveta, která nás fotí, by tedy situaci nezachránila. Nedaleko odtud pak zastavujeme v krámku s dřevěnými suvenýry a nakupujeme. Iva nám pomáhá hlavně se smlouváním. Dále po cestě zastavujeme u tak zvaných "zamilovaných" baobabů (dva navzájem propletené stromy). Míříme ke světově známé "Avenue de Baobab", aleji baobabů. Klasicky se zde čeká na fotogenický západ slunce. Odjíždíme ještě před úplným slunce západem, každý má na kartě několik stovek snímků, ze kterých bude těžko vybrat jen několik nejlepších.

Do Morondavy je to už jen kousek. Přijíždíme už za úplné tmy do hotelového areálu Les Bougainvilliers. Iva obíhá s recepčním bungalovy. Dva jsou prý trochu lepší a dva horší, pro změnu ale zase s výhledem na moře. Zrovna vypadl proud, prý za chvíli půjde. To je sice pravda, ale v devět večer nastává výpadek číslo 2. Loučíme se s řidiči (samozřejmě dostanou spropitné). Jeden z nich tu prý zůstává a odvezl by nás pozítří ráno k letišti. Iva si s ním domlouvá schůzku na zítra. Rozcházíme se do bungalovů, recepční nám vydává svítilny, abychom se ve tmě nepřerazili. Vybrali jsme si jednu z chatek s výhledem na moře. Asi je tam ale víc obrovských švábů, jenže ti jsou tady všude. Květa na jednoho narazil hned po vstupu do místnosti. Trochu ho to vyvedlo z míry, tak mění s Ivou bungalov s výhledem na moře za ten dále od moře, který vypadá o něco lépe. V oknech tu nejsou nikde sítě, s nočním větráním to tedy bude špatné. Elektřina opravdu po chvíli naběhla, větrák tedy v noci poběží a bude plašit malarické komáry.
Na večeři jdeme do jedné ze zdejších restaurací "U Alexe", která prý má dobře vaří mořské potvory. Vede nás tam Max, kterého Iva pozvala na večeři. Ten navrch přibral i šéfa pirožníků, který se s námi svezl do Morondavy. V restauraci se ukazuje, že oba dostanou jídlo zdarma za to, že nás přivedli. Tím pádem je dost jasné, proč je zdejší restaurace nejlepší. Jídlo ale opravdu není špatné (otázka je, zda po okolí není někde lepší, ale to nikdo nemá sílu ani chuť zkoumat). Potkáváme také některé turisty, se kterými jsme se setkali už v Tsingách nebo u baobabů. Dlouho nám trvá než si vybereme jídlo (nikdo z nás neumí francouzsky a Iveta pokaždé musí překládat), zdržujeme se proto v restauraci déle. Loučíme se s Maxem, jak jinak než spropitným ! Po večeři se vracíme do hotelu. Elektřina pořád ještě funguje, pročež zapínáme větrák a zalézáme pod sítě. V sítích je ale tak dusno, že je raději vracíme zpět na závěsný rám. Trochu to pomáhá, ráno ještě dýcháme.


Čtvrtek 27.10.2011 Odpočinek v Morondavě


Dnes je odpočinkový den, takže si konečně můžeme trochu přispat. Snídáme až v půl deváté. Původně jsme měli jet pirogami někam na lepší pláž. Je to ale příliš drahé a navíc pláž u hotelu vypadá slušně, zůstaneme proto tady. Po snídani jdeme na procházku do města. Posíláme pohledy ze zdejší pošty (dojdou až za 2 měsíce !) a nakupujeme vodu. Brzy se vracíme do hotelu, v tom vedru nás procházení dvakrát nebaví. Chvílemi se cachtáme v moři a odpočíváme. K obědu požíráme sušenky, které jsme blbě nakoupili před týdnem v Antananarive a zatím na ně nedošlo. Sušenky už připomínají drť a na to kolik stály, nejsou nic moc .
Scházíme se v půl sedmé v hotelové restauraci. Iva tu měla ve čtvrt na sedm sraz s naším bývalým řidičem kvůli zítřejší cestě na letiště. Nedostavil se, tak Iva objednává odvoz na letiště přes hotelovou recepci. Později se dostavil kamarád toho řidiče, ale Iveta mu nekompromisně sdělila, že přišel pozdě: včera se vyjádřila jasně, v kolik hodin má jednání začít. Chudák kamarád to tak trochu schytal za všechny zdejší domorodce, pro které jsou slova "čas" a "přesnost" ryze imaginární pojmy. Evropané se na tyto věci prostě dívají jinak a i když literatura o Madagaskaru jasně říká, že zde panuje jiná filosofie, míníme, že ji zdejší obyvatelé budou muset změnit, pokud s námi chtějí jednat a chtějí jakési spropitné. Pobyt zde je drahý a bude časem čím dál dražší, tak proč se druhá strana odmítá přizpůsobit a vnucuje nám své manýry ? Chce zaplatit ? Tak ať dodá servis ! Pokud sem někdo jede na celé měsíce a na nějakém tom dnu zdržení mu nesejde, dobře mu tak, ale my máme program, který musíme dodržet, například letenky. Howg !

Na večeři jdeme zase k Alexovi, víme už, co nás tam čeká a není to ani tentokrát špatné.


Pátek 28.10.2011 Pokus o dosažení Anakau

V noci je pěkný vichr. Ve 3 hodiny ráno nám někdo buší na okno, nereagujeme na to. Patrně se nějaká skupina nechala vzbudit a hotelová služba pro jistotu nadzvedla všechny hosty. My vstáváme "až" ve čtvrt na pět. O půl hodiny později  nakládáme bagáž do domluveného minibusu a jedeme na letiště. Tam odbavujeme zavazadla a dostáváme vstupenky na palubu. Úmyslně nepoužívám název "palubenky", protože lístky neobsahují určení sedačky. Jdeme se nasnídat, snídaně jsou v ceně zájezdu, tak to platí Iva. Na letišti leží mlha, která postupem doby spíš houstne, místo aby se rozplývala. Letadlo, které mělo přistát a nabrat nás, z tohoto důvodu změnilo kurs a odletělo nejprve do Toliary. Prý přiletí znovu asi tak v 11 hodin. Musíme proto čekat.
Iveta volá Jean Pierrovi, který na nás čeká s autem v Toliaře, že přiletíme později. Máme totiž dále pokračovat lodí do Anakau. Přeobjednává nám ji na druhou hodinu, do té doby to snad stihneme. U některých z nás se začínají projevovat následky zdejší stravy, navštěvujeme proto letištní toalety častěji, než kolik jsou sto akceptovat odpadní roury ... Mlha už zmizela a tak  v jedenáct hodin letadlo, typ ATR 42-72, skutečně přistává.
Asi v půl dvanácté jsme na palubě a vzápětí startujeme. Let trvá asi 45 minut. Dostáváme něco k pití a malý kousek dost hnusného pečiva. Po přistání vyzvedáváme zavazadla a odjíždíme s Jean Pierrem do města. Prvně směřujeme do hospody na oběd, loď prý nám neujede. Někteří obědvají jen pivo a vzhledem k tomu, co přijde, to není úplně špatný nápad ! Anička s ohledem na stav svých vnitřností rezignuje na jídlo, pouze mi upíjí trochu piva a Petr jí věnuje část své příliš velké porce rýže.  
Po obědě jedeme do přístavu na loď. Bagáž nakládáme na povozy, tažené zebu a vzápětí na ně nasedáme i my přes počáteční pochybnosti, kam se na malé kárky vměstnáme. Vezou nás kousek přes mělčinu na loď, abychom si snad nenamočili nohy. Loď je malá motorová kocábka s několika sedačkami. Pomocníci od volských potahů po nás za minimální cestu několika desítek metrů chtějí "peníze na zebu". Dáváme jim nějaké drobné, moc s ním spokojeni nejsou a hlavně to funguje tak, že po zaplacení jednomu člověku se do fronty na bakšiš okamžitě dostaví jiný zájemce o odměnu. 

Brzy po vyplutí se ukazuje, že nápad vyplout odpoledne nebyl z nejlepších: odpoledne vždy vane od moře silný vítr, který zvedá velké vlny. A to ještě hned po startu člunaři trochu machrovali, takže jsme od začátku od hlavy k patě mokří. Rychle uklízíme drahou techniku a hodinky do igelitů a ty pak do příručních zavazadel, ta pak, pokud je máme, do nepromokavých obalů. Skutečně to bylo ostré: člun se houpe na pokraji převržení a motor ve vlnách skoro nezabírá. Už se nějak nepamatuji komu se nejvíc namočily foťáky i doklady. Jak vypadají velké batohy, raději moc nepřemýšlíme. Velká zavazadla jsou alespoň přikrytá plachtou, víc jim  ale asi pomohla zvednutá příď. Cesta měla údajně trvat asi hodinu, ale vzhledem k vlnám postupujeme podstatně podstatně pomaleji. Člunaři nakonec usuzují, že bychom se měli raději vrátit. Ivetě  se ale nelíbí představa, že pojedeme zpět zase těmi vlnami, kterými jsme už projeli, ptá se proto dopravců, zda by nebylo lepší zastavit někde poblíž, pokud tu tedy je nějaký hotel. Do Anakaa prostě vyrazíme zítra brzy ráno. Člunaři souhlasí, hotel tu prý je dobrý (jistě za to dostanou nejmíň večeři s místním personálem a vyhnou se sprďáku u šéfa, že nás dovezli zpátky na pokraji fyzického i nervového zhroucení). S přistáním je docela dost problémů, jakož i s tím, dostat nás bez vyklopení na břeh. Při výstupu z lodi věrně připomínáme JUDr Mráčka, který byl taky "celej mokrej", když opouštěl zatopený vodnický sklep.

Naším útočištěm se stal hotel La Caliente Beach. Je nově postavený a evidentně na zdejší poměry luxusní (pochopitelně včetně ceny, Iveta patrně v ústraní obrací oči v sloup při představě výkaznictví po návratu). Majitel ubytovacího zařízení je žoviální, nafoukaný španělský Francouz. Pláž tu nemá valnou, hotelu plynou zisky z prohlídek blízké ptačí rezervace klienty s hlubším zájmem o ornitologii a těch zase není tolik, aby pohrdl přijetím havarovaných ztroskotanců a samozvanců ... Jsme ihned poučeni, že v oblasti noci nejde proud. Funguje jen jedno světlo v koupelně, které jede na baterky, dobíjené přes den solárním panelem. Vytahujeme a sušíme mokré věci. Anička při vylézání ze sprchy uklouzne na mokrých dlaždičkách v koupelně a důkladně se praští do žeber dílem o záchodovou mísu, nejvíc prý o samotné sedátko. Sice sama dokáže s hekáním vstát, ale bolí ji celý bok. Mohlo by to klidně být i zlomené žebro, ale dýchá se jí dobře a chodit taky může. Rozhodnutí o případném rentgenu necháváme proto na zpáteční cestu, nejvíc asi pomůže klid. Před večeří jí Iva namaže zhmožděnou část zad kafrovou mastí. Smrad prý kromě jiného odpuzuje i komáry, to je teda výhoda !

K večeři máme rybu grilovanou na lávovém kameni. Kamenná dlaždice je oříznutá, aby se dala spolu s ostatními dobře "skladovat" v ohništi. Tam se nahřívá do ruda, aby byla posléze v kleštích donesena na stůl hosta. Ten mezitím vyfasoval několik kousků syrového rybího masa. Maso se jednoduše položí na posolený kámen a peče se za častého obracení bez tuku. Dietologové by tenhle způsob vaření viděli rádi i jinde než na dovolené, otázka ale je, co by říkali při spatření účtu za tu gastronomicky bezchybnou večeři ! K jídlu popíjíme tradičně THB a na závěr přinese majitel tři druhy rumu. Panu majiteli patří i nějaké okolní pozemky, na nichž leží zmíněná ptačí rezervace. V hotelovém areálu se rovněž nacházejí 2 bazénky, spousta rostlin a za branou se vypíná několik baobabů. Dá se sem dostat z Toliary  i po zemi asi za čtvrt hodiny, to my jsme to přes rozbouřené moře brali 40 minut ! Do Anakau odtud trvá "pozemní" cesta horami asi tak 10 hodin, po moři necelou hodinu. Odpolední cestu tam pokládá Francouz za hloupý hazard, například dnes byly k vidění i třímetrové vlny, kterými by se náš člun protloukal jen se sebezapřením a za stálého rizika potopení. Jsme rádi, že jsme cestu přežili bez ztrát.


Sobota 29.10.2011 Pobyt v Anakau


V noci je dlouho vichr, který ale k ránu naštěstí ustává. Vstáváme před šestou, balíme a jdeme na snídani. V sedm vyrážíme na plavbu do Anakaa. Moře je viditelně klidnější, cesta ale stejně trvá ještě dost dlouho, i když je už celkově  bezproblémová. Ubytováváme se v hotelu Peter Pan. Je to o dost horší úroveň než včerejší hotel: mají tu chatky různého tvaru a stejně různorodé kvality, například v naší patrové chajdě se musí na záchodě splachovat mořskou vodou ze sudu, který asi musí být pokaždé pracně doplněn. Častým hostem v našem pokoji jsou ptáci, volně poletující dírami ve střeše.  
V půl deváté vyrážíme na mořské piroze na nedaleký ostrůvek Nosy Ve. Anička zůstává se svými naraženými žebry v "hotelu". Beru s sebou vodotěsný foťák, který máme s sebou právě pro zdejší šnorchlování. Vyzkouším alespoň, co umí a rovnou řeknu, že to není žádná sláva: firma Pentax se digitální technologie chytila se zpožděním. Foťák je pomalý při přenosu dat z čipu na kartu, mezi snímky je třeba počítat s nejméně 4vteřinovou prodlevou. Zběsilé mačkání spouště tedy vede ke spoustě předem odepsaných fotek.

Na ostrově jsme se téměř nezdrželi, ale přesto jsme museli zaplatit 5000 ariarů za vstup. Do pirogy teče, takže máme vše mokré. Šnorchlování jsme si ani dlouho neužili, protože nás pirožníci kolem jedenácté zahnali do lodi s tím, že prý začal dřív odliv (...to je astronomicky vzato blbost, spíš nemají hodinky !) a buď by na korálech uvázly pirogy, nebo by se na ně některý potápěč mohl napíchnout, proto plujeme zpět. I plánovaný piknik byl přeložen na později, údajně bude ve dvanáct někde u pláže. Evidentně si tu s klienty dělají co chtějí.
Kolem poledne se vydáváme po pláži směrem k místu pikniku. Pláž je plná místních, hlavně dětí, které zřejmě pouštějí na poledne ze školy domů, dokud vedro nepoleví. Kde kdo nabízí k prodeji kde co.

 Konečně nacházíme místo, kde má být piknik. Vypadá to, že jídlo začali připravovat teprve po našem příchodu. Objednáváme si k jídlu pivo, které naši hostitelé obratem odběhli někam koupit, v běžné zdejší lednici je pravidelně místo tak na dvě flašky a stadardní evropská objednávka jedné láhve na hlavu místní obyvatele  skoro pokaždé uvede do vytržení. Třeba tady jiné národy než Češi chlastají méně, ale není to moc pravděpodobné. K obědu je pečená ryba (údajně se jmenuje "kapitán") a sladké brambory. Iva po organizátorech výletu chce potvrzení o zaplacení akce. Slibují ho donést večer. Říká jim rázně, že spropitné bude, až dodají to potvrzení. Zdá se, že i tento výlet bude v katalogu cestovky na rok 2012 zaměněn za něco jiného: Iveta prý byla pověřena konsolidací "akce Madagaskar" poté, co se jeho původní organizátorka zranila při autonehodě, Jako správná průvodkyně si Iva dobře všímá našeho rozladění při různých projevech zdejšího ležérního přístupu k čemukoli. Otázka je, co místo toho, pokud se nemá celý zájezd totálně překopat ? Ne, že by toho Madagaskar nabízel málo, ale bude riziko postavit celý program znovu a jinak ...
Po obědě se vracíme do svých chaloupek a relaxujeme. V půl páté se scházíme k podvečerní procházce po pobřeží. U hospody našeho hotelu na nás čekají pirožníci s požadovaným potvrzením (razítko je asi bramborové), takže nakonec přece jen dostávají slíbené spropitné. Vydáváme se po pláži směrem k hrobkám, které prohlížíme. Prý je tu zakázáno fotografování, ale nikdo nikde, tak se moc nežinýrujeme. Nechápeme, proč by fotografování zrovna tady mělo být zakázané, pokud to není speciální požadavek kmene, který zde pochovává své zemřelé, což by samozřejmě pochopit šlo.

Cestou mezi hroby potkáváme dlouhou užovku, na Madagaskaru prý nejsou jedovatí hadi, ale pro jistotu jdeme hádkovi z cesty: každý rok jsou tu objeveny nové druhy zvířat bez ohledu na šílenou devastaci přírody místním obyvatelstvem. Cestou také pozorujeme běhající kraby a snažíme se je fotit, což se dvakrát nedaří: stačí hlasitěji vydechnout, neřku-li se pohnout a krab bleskurychle zaleze do díry. Sbíráme také škeble a pozorujeme západ slunce. Po návratu do hotelu jdeme na večeři. 


Neděle 30.10.2011 Cesta do n.p. Isalo


Snídáme v 7, odjezd je plánován na půl osmou, abychom stihli doplout, než znova zvednou vlny, před těmi už máme respekt. Cestou nabíráme ještě nějaké pasažéry. Iva se tomu trochu diví, protože jsme si zaplatili loď jen pro sebe ... hmmm.

Jedeme napříč zálivem do Toliary. Moře je klidné skoro jako zrcadlo. Krátce před cílem nám dochází palivo. Člunaři se snaží nějaké získat na lodi kotvící v přístavu. Nakonec se jim podaří asi litr a půl paliva schrastit kousek dál na břehu. Po přistání nás odvážejí na břeh samozřejmě volské povozy. Jean Pierre už na nás čeká, nakládáme bágly a jedeme. Ve městě ještě nakupujeme ovoce a vodu. Cesta vede po docela slušné asfaltce, což je na Madagaskaru nebývalý přepych. Na chvíli zastavujeme u palírny cukrové třtiny. Nikomu se ale nechce z auta. Jen Květa kupuje výsledný produkt z okénka. Zpětně to posuzuji jako naši chybu, protože jsme mohli vidět (a nafotit) technologie, které už jinde k vidění asi nejsou ...

Pokračujeme do Sakahary, kde zastavujeme v prodejně-výstavní síni safírů. Jejich těžbou je tato oblast proslulá. Na oběd jdeme do lidové restaurace (nápis "Hotely" tady nesmí člověka splést, je to označení pro místní lidovou jídelnu). Po obědě pokračujeme v cestě do n.p. Isalo. Odbočujeme ke skalnímu oknu a cestou pozorujeme i jiné zajímavé skalní útvary. Po příjezdu do Ranohiry se ubytováváme v hotelu Orchidee de l´Isalo. Iveta zde vyjednává vstup do národního parku a průvodce na zítra. Pak už jen prozkoumáváme místní hospody a relaxujeme.
V sedm jdeme na večeři do hotelové restaurace, která prý v poledne prý bývá plně obsazena. Hospoda je poměrně velká, obsluha ale není nic moc, na jídlo čekáme asi hodinu. Nosí ho po jedné nebo dvou porcích. Já a Anička jsme si dali dobré zeleninové nudle. Na to, že to měl být předkrm, toho tedy bylo poměrně dost. Mně ale přinesli napřed něco jiného, než co jsem si objednal. I když už jsem do toho strčil příbor, zase mi to odnesli a dali to původnímu žadateli.

Noc byla horká. V deset se vypadává proud. Větrák sice běžel o něco déle (asi dokud stačily baterie), ale pak přišlo vedro, kvůli kterému jsme museli otevřít dveře. 


Pondělí 31.10.2011 Výlety v n.p. Isalo

Snídáme ve čtvrt na sedm. Po snídani vyrážíme autem do národního parku, kde máme podniknout vycházku. Nutno podotknout, že se jedná o vycházku dosti drahou. I ta je jednou z důvodů mé mírné nevole proti odhadu výše "kapesného": jestli se desítky tisíc ariarů mají náhle zaplatit za vstup do rezervace, nelze to přece deklarovat jako "kapesné! Důvody jsou ovšem známé: cestovka má problém s klienty, kteří se vyžívají ve studiu a interpretaci předpisů a po návratu sepisují různé stížnosti, co všechno mělo být v exotické zemi zařízeno jinak. Cestovní kancelář je tak sevřena mezi mlýnskými kameny zákonných nařízení a spokojenosti klientů, kteří ji živí. Nicméně určitá otevřenost při sdělování výše bakšišného (ve stylu: "S polovinou peněz pro sebe raději vůbec nepočítejte") by rozhodně neškodila.

Místní průvodce jede s námi. Jedeme po prašné cestě, která je zprvu celkem dobrá, ale ke konci se už zhoršuje. Zastavujeme na parkovišťátku a vyrážíme ke kaňonu. Cesta vede zpočátku po sluníčku, kde je pěkné vedro ! Teprve na začátku kaňonu se dostáváme do stínu stromů a skal. Cesta kaňonem znamená trochu lezení po šutrech. Anička proto raději zůstává u malého jezírka a nechává odpočívat svá naražená žebra. Nesmí ale zůstat podle pravidel cestovky sama, zůstává s ní proto Iveta. My ostatní pokračujeme ještě kousek dál. To je problém, protože neumím francouzsky a průvodce angličtinu, na kterou neochotně přešel, spíše předstírá. Snažím se tlumočit ostatním to málo, co průvodce říká.
Anička s Ivou se cachtají ve vodě než se dočkají našeho návratu. Je tu trochu provoz, míří sem více turistických výprav. Vracíme se k autu a jedeme do hotelu. Rádi bychom poobědvali, ale v restauraci se ještě uklízí, jsme tu evidentně moc brzo, je teprve 11 hodin. Venku před restaurací je několik stolků, sedáme si tedy k nim. Dáváme si lehčí jídlo, někdo klasicky jen pití. 
Anička se příliš necítí ani na odpolední výlet, tak zůstává v hotelu. Lenka taky váhá, hlavně kvůli vedru. Květa ji ale přesvědčí, takže jede s námi. Na výletě pozorujeme drzé lemury. Chodíme kaňonem nahoru a dolu. I příležitost ke koupání se najde ... Během výletu ale začíná hrozit bouřka a průvodce se obává deště. Ten by mohl způsobit zabahnění stezky a hlavně zneprůjezdnění silničky do města: naše auto by zde uvízlo do té doby, než by povrch zase oschl. Jsme proto permanentně popoháněni k vyššímu pochodovému tempu. Do hotelu se vracíme chvíli po čtvrté hodině. Bouřka je nakonec slabá a deštík jen symbolický. Večeříme zase v hotelové restauraci. Všichni si dáváme tuňáka. V noci je zase těžko snesitelné vedro.


Úterý 1.11.2011 Cesta do n.p. Ranomafana

Dnes máme přejezdový den, Přesunujeme se do národního parku Ranomafana. Čeká nás dlouhá štreka. 

Vyjíždíme v půl osmé. Je vedro, průvan za jízdy naštěstí poněkud zlepšuje situaci. Zastavujeme asi v 11 hodin u rezervace Anja. Není to národní park ale soukromá rezervace provozovaná místními podnikavými lidmi. To je na Madagaskar dosti neobvyklé a nutno říci, že i velmi sympatické:  organizaci zde vzala do ruky mladá dívčina s evidentně evropským myšlením: jasná je cena i to, co za ni dostaneme a průvodci skutečně poskytují to, co slíbili.

Kupujeme vstupenky a jdeme na procházku. Má se čistě teoreticky jednat o nenáročnou vycházku, na kterou stačí sandály ... no ... asi je to nenáročné na místní poměry. Jde s námi průvodkyně, pomocník a hledač lemurů. Lemurů a chameleonů, je zde dost a dost. Turistických výprav je tu ovšem ještě víc, takže občas musíme počkat, než se jiná výprava dost vynadívá, vynafotí a postoupí dál. O tom, zda jsou z permanentního vyrušování šťastné zdejší "exponáty", lze patrně s úspěchem pochybovat.

Vycházkový okruh končí lezením přes nějaké sakrální jeskyně. To se ale nelíbí Aničce a Iveta jí proto domluví průvodce na jednodušší cestu zpět. Lenka se k nim ráda přidává. Kromě vedra ji trápí také střevní problémy. Celý okruh trval asi 1,5 hodiny. Setkáváme se na parkovišti a Jean Pierre nás odveze k nedaleké restauraci. Tam si dáváme hlavně pití (většinou pivo), jen Iva a já také něco k jídlu.
Posilněni pokračujeme v jízdě. Cestou zastavujeme v Ambalavau v dílně na výrobu ručního papíru. Provází nás jedna ze zdejších zaměstnankyň. Těžko ji nazvat  dělnicí: kromě fyzické dřiny je to práce ve své podstatě umělecká. Původně jsme počítali s nezbytným přeskočením této fáze, protože na Madagaskaru je dnes svátek ("Dušičky") a nikdo nechce nic dělat, oficiální instituce jsou rozhodně zavřené. O to zajímavější je, že zrovna křesťany vlastněný podnik se uvolil specielně pro nás otevřít. Jean Pierre tu má zřejmě dobré kontakty.

Papír se vyrábí ze stromu avoha, který roste na jihu Madagaskaru. Strhává se z něj lýko, rostoucí pod kůrou (strom se do roka zahojí a může se "očesat" znova). Natrhaný materiál se rozvaří, filtrováním se zbaví nečistot a rozprostře se na síto, kde zatuhne. Do vlhkého materiálu se pokládají různé květiny buďto podle fantazie dělnice, nebo podle předem daného požadavku objednatele várky. Pokud jsme dobře rozuměli, výroba není původní, ale přišla od Arabů, když se sem konečně dostali (technologie je tedy poměrně mladá).

Po prohlídce jedeme dál přes město Fianarantsoa, kde nám Jean Pierre ukazuje kostel a budovu vlakového nádraží. Všichni jsou už nekonečnou jízdou otrávení a nikomu se nechce ven z auta ani na focení. Kromě toho nádraží i kostel jsou viditelně zdevastované a zase bychom museli odrážet útoky místních chudáků na naše city. Jedeme tedy rovnou do n.p. Ranomafana, kde se asi v půl šesté, těsně před setměním, ubytováváme v hotelu Manja. Do chatek je potřeba vystoupat do mnoha schodů ve stráni. Cestou jsme nedoplnili zásoby vody, proto pro ně Jean Pierre s Ivetou jedou do města. Vznikl přitom nečekaný problém: jen kvůli vodě museli objet několik prodejců než dostali požadovaný počet láhví. Při příjezdu nákupčích prší, naštěstí zrovna jen drobně. Jsme v oblasti deštného lesa, tak se zde tomu úměrná vlhkost dá předpokládat. Večeři domlouváme na půl sedmou. Sotva zasedneme v restauraci, spustí se strašlivý liják a začne bouřka. Vzápětí pochopitelně vypadne proud. Při bouřce je to tu prý obvyklé, restaurace pohotově přechází na "petrolej, vosk a akumulátory". Dodávka energie je sice po nějaké době obnovena, ale krátce nato následuje další, tentokrát už dlouhý výpadek.
Je tu ubytována ještě jedna skupina Čechů. Výlety po okolí už mají za sebou a zítra pokračují dál. Zdejší program prý absolvovali bez pijavic, kterých se v tomto prostředí docela obáváme. Kolegové se ovšem po pralese pohybovali před deštěm ...

Domlouváme zítřejší program. Čeká nás asi tříhodinová vycházka do deštného pralesa. Bude to prý náročné a kluzké, po dnešním dešti pravděpodobně také plné pijavic. Anička s Lenkou se proto rozhodnou zůstat v hotelu a léčit své duhy i neduhy. Po večeři marně čekáme, že se déšť zmírní. Jean Pierre sehnal od místních dva deštníky, my s Aničkou s sebou deštníky prozíravě máme. Stejně mám ale strach o foťák: deštník by v hustém lijáku a ve tmě a větru nemusel stačit. Dokonalý Jean Pierre obratem sežene kus igelitu ... Po desáté večer déšť přece jen alespoň trochu ochabujeme, sprintujeme proto do stráně. Prší pak ale ještě dlouho do noci. Proud ale jde, tak se dá zapnout větrák. Navíc tu v noci není takové vedro, jako na minulé štaci, prales je trochu výš, v podstatě v horách.


Středa 2.11.2011 V n.p. Ranomafana

Snídáme dnes až v půl osmé a na výlet za pijavicemi vyjíždíme o půl hodiny později. Snídaně na Madagaskaru jsou většinou typu "continental breakfast", tedy zpravidla 1-2 tousty se sladkou marmeládou a máslem.  Strava je to nechutně jednotvárná  po většinu dovolené, neboť snídaně jsou součástí ceny za ubytování a tu se dodavatelé snaží oholit jako první. Před vstupem pod stromy se důkladně poléváme vším, co by podle našeho názoru mohlo pijavice odradit od přitulení se k našim tělesným schránkám. Kolují historky (včetně našich vlastních) o tom, jak se na některých vlhkých místech Austrálie a Bornea vyhladovělé pijavice stavějí ve shnilém listí do pozoru a vrhají se po botách, po kterých rychle vylezou tam, kde cítí krev, tedy zpravidla buď po vaší noze výš, nejlépe pod gumu ponožek, kde se pohotově přisají. Na pijavice ale můžete narazit i v Nepálu na horském treku: pokud projdete křovisky, máte na sobě nevítané návštěvníky skoro jisté, a nestačíte je odtrhávat ! Tam, kde se potvory zakously, dlouho vytéká krev: pijavice vynalezly heparin dřív, než doktoři !

Průvodce nás opakovaně honí do kopce a pak zase z kopce podle toho, kde zrovna očekává lemury. Vysvětluje, že se zvířaty si nelze "domluvit rande", musíme je najít. To chápeme a podřizujeme se. Náš "guido" je viditelný profík. Nahnal do lesa spoustu svých pomocníků, kteří se s ním domlouvají tichým, ale v "zeleném pekle" dostatečně pronikavým zahvízdnutím, které asi příliš neplaší sledovaná zvířata. Tedy ... s chlebodárcem ... chlebodárci jsme my, součást nemalého bakšiše pro průvodce jsou pochopitelně platy i těch, kteří se nám představit abi nepřišli. Pro naše "holky" by tento výlet rozhodně nebyl, jen štíhlá Marie to snáší velmi dobře. Ze všech zúčastněných teče proudem pot, protože kromě pohybu po kluzkém povrchu (zdaleka se totiž nechodí jen po cestě, spíše se klouže mimo ni) skoro pořád drobně prší. Košili mám mokrou durch. Jsme sice pod korunami stromů, ale i v madagaskarském lese platí, stejně jako na houbařském výletu v Čechách, že v pod stromy prší dvakrát: nejdřív během deště a pak stejně dlouho po něm. Kromě toho jsme ale v DEŠTNÉM pralese a tam prší, jak známo, furt a to až do jeho úplného vykácení, což je ovšem snaha spousty antiekologistů. Pozorujeme a fotíme lemury a další zdejší faunu a také flóru. Pijavice zůstaly kupodivu většinou zalezlé, vidíme je jen sem tam. O hromadných nájezdech na boty nemůže být ani řeč. To už spíš člověk na některou takovou potvoru sáhne holou rukou, když se při klouzání terénem chytí neopatrně nějakého stromu. 

Na závěr zastavujeme na oběd v "lepší" hospodě, do které nás zavedl Jean Pierre (dostal za to zdarma menu pro místňáky, pochopitelně). V restauraci je ale pomalá obsluha a velmi nedobré krevety. Jenom já jsem měl docela dobrou polévku. Jean Pierre potom navrhl, že nás zaveze podívat se na místní zlatokopy. Souhlasíme, v hotelu přibíráme Aničku a Lenku a jedeme po silnici dál do hor. V Čechách má dnes slovo "zlatokop" trochu jiný význam, zejména v souvislosti s módním trendem výměny oken za různá dřevěná, nebo plastová "euro" okna, zpravidla velice odfláknutá. Tady je to ale pořád ta poctivá dřina jako za starých časů na Aljašce s tím rozdílem, že chybí jakákoli mechanizace: prostě se nahrabe zlatonosná hlína a rýžuje se. Denní výdělek je prý asi 2000 ariarů, to je našich 20 korun ! Podotkněme, že pro celou rodinu, která zde dře do úmoru ! Rodinu většinou vede otec, nebo výjimečně jiný, vzdělanější člen rodiny, který má "čuch", kde by zlato mohlo být, ostatní se musejí podřídit. Bez velení není vítězství! Jednou, vypráví potěšená hlava rodiny, kterou jsme navštívili, se na jejich skupinu usmálo štěstí a za den si vydělali nějakých 800 000 ariarů, tedy ekvivalent necelých 8000 Kč. Zdůrazňuji, JEDNOU za několik let nepřestávající dřiny, svátek nesvátek, denně s nohama v blátivé vodě. Okolí naleziště vypadá jako ementál, není problém do některé díry zahučet a že to vždy nejsou mělké díry! Určitě není  ani trochu  bezpečné vykopat v jílovitém terénu šachtu o průměru -řekněme- běžné studny a z ní pak bez výdřevy razit do stran primitivní štoly. Občas to na horníka taky spadne a je jen na něm, zda se dostane z pasti živý. Na nějakou pomoc tady nemůže moc spoléhat: každý je tu za sebe. Do jámy se slézá jen po osekaném kmínku stromu s primitivními stupy, někdy do hloubky několika metrů. Přitom se najdou jen tam nějaké zlatinky. Obecně je třeba lokalizovat místo, kudy kdysi tekla řeka, která třeba něco přinesla z hor. Vyplácíme hlavě rodiny 2000 ariarů, snad je to dost za hodinový výpadek jeho pracovního výkonu ...

Za nalezišti zlatokopů zastavujeme v nějaké vesnici, kde nám ukazují chameleony. Pro vesničany pochopitelně představujem atrakci my sami: pozorují nás, jak chameleony, pro ně běžná zvířata, zuřivě fotíme.

Na zpáteční cestě svezeme do nemocnice několik místních, kteří se snaží na ramenou dopravit omdlelou dívku do nemocnice. Za tím účelem se střídají v běhu po silnici a podávají si bezvládné tělo. Postižená dívka je hezká, asi patnáctiletá, dívenka ve školní uniformě. Prý přišla ze školy, bez výstrahy se zhroutila a od té doby už ji neprobudili. Vypadá to špatně, Iveta hádá na spavou nemoc, to je dodnes smrtelné onemocnění a obávaná moucha tse-tse v oblasti opravdu je (na Madagaskaru jsou snad všechny možné nemoci, které znají lékařské manuály). Nemocnice se nachází kousek za naším hotelem. Nevypadá bohužel moc povzbudivě: dlouhé tesko, ve vchodu sedí apatická řádová sestra, která netečně přihlíží, jak vykládáme postiženou. Když ji posadíme před ordinací, ani se na dívku nepodívá a jde do ordinace, asi oznámit další přírůstek, nebo se zašít. Z dalšího vývoje věcí nic nevidíme, protože raději odjíždíme. Co my víme, třeba je to tu na denním pořádku. Třeba má nemocnice bídný rozpočet. Nerozumíme tomu, jen jsme z toho smutní, tady by se rychleji pohyboval i doktor Cvach, i kdyby třeba jen utíkal, aby zodpovědnost za smrťák nebyla na něm ! Ještě smutnější je, že i velice slušný Jean Pierre by podle Ivety bez její přímé žádosti dětem nezastavil: neodvážil by se to klientům ani navrhnout ! To se tady prostě nesluší, obtěžovat bílé sahiby problémy místních obyvatel. Klidně by mohli běžet s bezvládnou dívkou do města ještě pěkných pár kilometrů. Tady je jiný svět, nějak prostě příroda zdejší populační explozi tlumit musí a tohle je prostě jen jedna z metod: lidský život tu má minimální cenu, nejsme ve zhýčkané Evropě, na to si musíme zvyknout !

Po návratu do hotelu odpočíváme. Před šestou jdeme na noční vycházku. Zrovna prší, tak trochu váháme. Nakonec beru náš vodotěsný foťák a vyrážíme. Anička a Lenka zůstávají v hotelu. Jedeme kousek autem a pak se trochu projdeme po silnici, do nrpostupného pralesa ve svahu nejde bez pořádné výstroje ani vlézt !  Průvodce jenom občas posvítí na nějakého živočicha. Po návratu jdeme na večeři. Nemají pivo THB, musíme se spokojit se značkou Gold. Pochopitelně, na dvě výpravy Čechů zásoby nestačily.


Čtvrtek 3.11.2011 Cesta do Antananarive

Zase jednou máme přejezdový den: máme jet asi 10 hodin. Snídaně je proto v půl šesté a odjezd šest. Odjíždíme ale až kolem půl sedmé, protože Jean Pierre nemohl vyjet z parkoviště: výjezd mu totiž blokovalo jiné auto, jehož řidič nebyl k sehnání. Nakonec to dopadlo tak, že ostatní řidiči dílem odtlačili a dílem na rukou přenesli provinilý (ke vší smůle pochopitelně řádně zabrzděný) automobil z cesty. Po ránu je trochu chladno, ale během dne se otepluje na standardní vedro, silnice je samá zatáčka. Zastavujeme u prodavačů buráků, cestou pozorujeme rýžová políčka. Po desáté zastavujeme v Amboritře v řezbářké dílně a prodejně. Pozorujeme chvíli práci řezbáře a pak nakupujeme dřevěné suvenýry. Venku na trhu před obchodem někteří nakupují ovoce. Po nákupech pokračujeme dál a zastavujeme na oběd v lidové jídelně. Teda, vyjde nám to až na druhý pokus, v té první totiž nemají studené pivo.
Za Antsirabe se silnice zlepšuje, jedeme po silnici známé z cesty do Miandrivaza na začátku zájezdu. Do Antananariva přijíždíme v době odpolední špičky. Průjezd městem trvá snad 2 hodiny ! Jedeme do hotelu Cheval Blanc, který se nachází nedaleko letiště Ivato (byl vybrán právě pro svou polohu, abychom se ráno nemuseli probíjet zácpou při cestě do poslední destinace na Madagaskaru). Do hotelu přijíždíme za deště. Portýr na nás úslužně čeká deštníkem. Rychle vystupujeme a vykládáme zavazadla. Loučíme se s Jean Pierrem a jdeme se ubytovat. V sedm jdeme na večeři do hotelové restaurace. Hlad moc nemáme, takže si dáváme jen něco menšího. Největší zájem je o flambované banány, které před námi skutečně virtuózně připravují. 


Pátek 4.11.2011 Přílet na ostrov Sainte Marie

Vstáváme v pět, v půl šesté odjíždíme hotelovým minibusem na letiště. Odlétáme v 7:15, zase turbovrtulovým strojem ATR 42-72. Startujeme včas. Na ostrově Sainte Marie přistáváme po osmé hodině. Před letištěm na nás čekají taxíky, které nás vezou do 13 km vzdáleného hotelu Libertalia. Jeden bungalov ještě není připraven, bude hotov až po poledni. Květa s Lenkou na něj dobrovolně počkají.
Napřed objednáváme snídani. Iva zjišťuje, že hotel je "poněkud" dražší než měla uvedeno v informacích. Po snídani se jdeme ubytovat, Květoslav s Lenkou se zatím stěhují do bungalovu k Ivetě. My ostatní bydlíme v dvoupokojovém bungalovu označovaném honosně jako "Vila". Máme tam i kuchyňku a lednici. Hlavní vchod do bungalovu se uzavírá roletou - zevnitř tlačítkem, zvenku je potřeba  použít klíč, uzamykající přístup k ovládacímu mechanismu. Pro případ, že nepůjde proud, je možno použít zadní východ na normální šperhák. Jednotlivé pokoje mají prosklené dveře, které se otvírají a zavírají zevnitř. Zevnitř ven vidět je, obráceně nikoli. Později se ukáže, že pokud se vevnitř rozsvítí je rázem po jakékoli neprůhlednosti ...
Po ubytování se jdeme slunit a koupat na hotelové molo. To je patrně hlavní výhoda našeho hotelu: umožňuje nejlepší přístup do moře v širokém okolí. Iva nám čte o historii zdejších pirátů. Ve 2 hodiny vyrážíme na vycházku. Původním cílem výpravy byl zdejší hřbitov pirátů, ale Iveta vzhledem k hotelovým cenám potřebuje vyměnit další peníze, tak jdeme napřed hledat banku. Nevíme přesně kudy jít a místní nám moc neporadili, takže to bereme mnoha oklikami. Nacházíme hned dvě banky. V obou je ale moc lidí. Iva volá do hotelu, zda jí vezmou platbu částečně v ariarech a částečně v eurech. Prý s tím nemají problém. Necháváme tedy banky bankami a jdeme na pivo. Ochutnáváme také místní smažené taštičky s náplní buďto masovou nebo zeleninovou (obé může být samozřejmě poukázkou vstupu na infekční oddělení, ale na Madagaskaru jeden nesmí být fajnovka). Kupujeme také pětilitrový kanystřík vína na večer.
Piráty pro dnešek odpískáme a vracíme do hotelu. Cestou se zastavujeme na současném hřbitově. Ten není ničím pozoruhodný až na "výzdobu" některých hrobů, obložených koupelnovými kachličkami, které zde představují těžký luxus a jsou proto symbolem bohatství rodiny zemřelého. Některé hroby proto silně připomínají sprchový kout.

V našem bungalovu zapínáme ledničku a chladíme koupené víno. Někteří jdou ještě na molo "brát večerní koupel", aneb těžká dovolenková pohoda. V půl sedmé se scházíme v hotelové restauraci. S výběrem jídla čekáme na Ivetu, která se zdržela postřikem proti hmyzu. Bez jejího překladu se nám z jídelního lístku těžko vybírá. Jako jídelní lístek tu slouží tabule s dnešním menu, který servírka vždy přinese ke stolu při objednávkách. Jídlo, které dojde, je z tabule smazáno. Po večeři jdeme do našeho bungalovu a popíjíme vychlazené víno. Konstatujeme, že to není nejlepší značka (to jsme mohli odhadnout, když se prodává v krámě jako pětilitrový kanystřík), ale na opití hlavy to nakonec stačí.


Sobota 5.11.2011 Výlet po ostrově Sainte Marie

Na dnešek je  naplánován asi 20 km dlouhý výlet na opačný břeh ostrova. Jdeme ale jen čtyři - Iva, já, Marie a Petr. Ostatním se nechce ve vedru namáhat, Anička se standardně vymlouvá na bolavá žebra. Snídaně je v sedm. Teda na žádné dovolené se takhle brzo permanentně nevstávalo ! A že někdy jsme vstávali ve tři nebo ve čtyři ráno, zpravidla kvůli východům slunce nad něčím (nad Amazonií, nad mořem, nad nějakou horou, nad sochami na Velikonočním ostrově, nebo na gejzíry, které prý nejlíp bouchají ráno a pak už jen bublají). Iveta překvapeně zjišťuje, že snídaně, psaná v jídelníčku jako "kompletní", neobsahuje vajíčka. Domlouvá s obsluhou výměnu marmelády, medu a másla za 2 volská oka. O máslo ale nepřijdeme, ty k vejcím patří taky. Květa s Lenkou zaspali, chcípnul jim mobil, a tak je neměl kdo vzbudit. Sice nikam nejdou, ale na snídani chtěli jít s námi. Přichází asi půlhodinovým zpožděním, takže nás ještě pohodlně stíhají.
Odcházíme asi po osmé hodině. Počasí nám přeje: je trochu oblačno, takže není zdejší úmorné vedro. Jdeme přes městečko, ve kterém jsme včera byli a odtud vyrážíme naslepo podle nepřesné schematické mapky vyfasované v recepci hotelu. Máme udělat po ostrově nepravidelný kruh. Jakmile vyjdeme z městečka ven, zástavba se dost radikálně mění: přibývá osamělých bungalovů a honosnějších staveb, prozrazujících jak peníze, tak touhu majitele žít trochu stranou a po svém. Cesta je méně rozbitá, protože po ní celkem nikdo nejezdí a ani lijáky v době dešťů ji proto úplně nezdevastují. Jeden potulný prodavač nám za 4000 ariarů vnutí svazek čerstvé skořice. Podle Ivetiny rady jsme ji pak doma ještě dlouho dosušovali  nedaleko topení, než jsme se odvážili ji zavřít do sklenice (vonět začala až po uzavření přístupu vzduchu, snad už pak ve skle nezplesniví). Odoláváme nájezdu prodavačů vanilky, tady není hlavní vanilkářská oblast a pokud ji opravdu odtud chceme odvézt, v Antananarive jí na trhu bude dost a dost (musí být vláčná a úplně černá. Pokud nesplňuje tyto atributy, jedná se prý o nekvalitní šunt). V poledne se zastavujeme na pivo a limonádu v nějaké boudě, která se snad ani nedá nazvat hospodou, kdyby tu ovšem nebylo tolik židlí. Nápoje jsou ale kupodivu chlazené. Trochu jsme si zašli, musíme se vracet, pak už ale cestu nacházíme snadno, zabloudit se tady nedá. I tou nesprávnou stezkou bychom se prý domů dostali, na miniaturním ostrově se nedá doopravdy ztratit. Jen bychom to vzali moc na jih a vylezli z ní až na letišti, odkud je to do "pirátského" hotelu Libertalia po silnici už zmiňovaných 13 kilometrů po asfaltu. Takhle nás čekají jen asi 4 kilometry chůze po rozpálené silnici, to se ještě dá vydržet. 

Cestou zpátky navštívíme několik hospod, některé poblíž našeho hotelu. Uvažujeme, že bychom do některé z nich mohli jít na večeři. čekali jsme, že "povaleče mezi námi" najdeme buďto v bungalovech, nebo na molu, ale převezli nás: jsou v hospodě u piva ! Do večeře odpočíváme, někdo se koupe. Jsou ale vlny a navíc na skalisko u mola dorazila skupina místní mládeže, která skáče ze skaliska do vody, nevypadá to dvakrát bezpečně ! 
Na večeři jdeme nakonec do hotelové restaurace, abychom pak ještě stihli dopít zbytek včerejšího vína. Půjčujeme si od Ivy větrák. V našem pokojíku totiž chyběl a Iva hrdinně tvrdí, že ho nepotřebuje.


Neděle 6.11.2011 Hřbitov pirátů na ostrově Sainte Marie

Snídáme asi v osm ráno. Ve čtvrt na deset vycházíme směrem ke hřbitovu pirátů. Anička zůstává v hotelu, plavba v piroze ji neláká. Udělala tentokrát dobře, loď bude děravá a málem půjde po ujetí asi 300 metrů ke dnu. Hřbitov pirátů je sice na pevnině, ale je oddělen od světa bažinami. Proto se tam jezdí pirogou. Suchozemská cesta je zničená a bylo by nutno její podstatnou část brodit. Dpirogy, kterou nás vezou na pirátský hřbitov, však mohutně teče. Tak tak že doplujeme do cíle, přičemž jsme v loďce po kotníky ve vodě. Průvodce nám vykládá něco o pirátech, ale jeho blábolení zjevně nemá se skutečnou historií mnoho společného. Každý zemřelý byl prý buď pirát, nebo administrátor (něco jako úředník), případně žena nebo dcera piráta. Umíralo se ponejvíce na úplavici. Většinu toho, co jsme slyšeli, se lze "dozvědět" v romantické literatuře 19.století, případně ve filmu "Syn kapitána Blooda", "Pán sedmi moří" a podobných škvárech.

Do hotelu se vracíme kolem poledne. V jednu vyrážíme všichni do jedné ze včera vytipovaných restaurací vzdálené asi 2 km chůze po silnici. Objednáváme jídlo a piva. Piva má restauratér studená jen dvě, další prý dal chladit a donese je proto později. Sedíme na terase s výhledem na moře. Kromě nás je tu už jen jedna dvojice hostů. Příprava jídla přesto trvá dost dlouho a alespoň můj pokrm je připálený. Špatná volba na závěr. Po návratu z oběda se ještě jdeme koupat, zkouším zase podvodní foťák. Ivetu dnes přestěhovali do jiného bungalovu. Prý ji na to upozornili už při ubytovávání. Anička s Marií se vrací do našeho bungalovu jako první a mají hned problém s otevřením "garážových" vrat. Dovnitř se proto dostávají nouzovým zadním vchodem a otvírají dveře našich pokojů. K večeru nám obsluha přináší další 2 větráky, takže je "převětrákováno", zejména s ohledem na minimální počet elektrických zásuvek. Nespokojeně předvádíme nefunkční vrata, obsluha ukazuje na přívěšek u klíčů. Po delší manipulaci s tlačítky dálkového  ovladače se vrata najednou záhadně rozjedou. Asi bylo něco někde zablokovaného, nejlépe by bylo spravit to kladivem !
V sedm jdeme na večeři, dáváme si jen něco menšího. Ještě jsme zcela nestrávili oběd. Já si teda dávám čokoládový dort. Iva ho chtěla taky, ale mají už jen jeden kousek, tak si dala nějaký ananasový moučník. Po večeři ještě Petr vytahuje silnou pálenku ochucenou višněmi.


Pondělí 7.11.2011 Závěrečný den v Antananarive

Vstáváme ráno v 5 hodin (!). Po vytažení garážových vrat nás neúnavně sleduje místní hotelový zřízenec. Čeká, až sbalíme. Pohání nás k nějakému taxi u bočního východu. Nevíme ale, zda je to náš vůz, nerozumíme si, tak jdeme tvrdohlavě raději k recepci. Taxík tam přejíždí. Čekáme raději na Ivetu. Kupodivu to skutečně je  naše taxi, i když nám připadá trochu malé. Většina zavazadel musí na střechu a jeden z pasažérů musí sedět místo na sedačce na kanystru s benzínem, ale to je na Madagaskaru standard. 
Na letišti jsme mezi prvními. Po odbavení si dáváme něco k snídani. S Ivou jsme dohodli, že snídani si zaplatíme a ona nám naopak přispěje na oběd. Pouštějí nás do "předodletové haly". Je to místnost oddělená od zbytku letiště pravděpodobně nefunkčním  bezpečnostním skenerem. V každém případě je vypnutý a všichni ho okázale ignorují. Palubenky jsou tradičně bez čísel sedaček, takže si sedáme do letadla, jak to vyjde. Je to zase ATR 42-72. Odlétáme už v 7:30 (podle rozpisu to mělo být až o deset minut později, to je snad jediné místo, odkud se neodjelo / neodlétlo se zpožděním !).
Po přistání v Antananarive čekáme dlouho na odvoz. Přijíždí šéf cestovky s dalším řidičem. Nasedáme do dvou aut a jedeme do hotelu Sole. Ulice jsou ucpané, cesta trvá asi 2 hodiny. V hotelu se ubytováváme v jediném pokoji, který má sloužit jen jako úschovna zavazadel, případně jako odpočinková místnost pro ty z nás, kteří už mají dost courání po městě. Poměrně brzo se stahujeme do známé restaurace Salamanga zajistit rezervaci na oběd a večeři. Lenka s Květou tam rovnou zůstávají na pivo. My s Aničkou jdeme s Petrem a Marií do ulic. Chci poslat ještě nějaké pohledy, tak hledáme poštu, což se nám podaří. Cestou se Petr odvážně posilňuje smaženými taštičkami, koupenými od pouličního prodejce. Na zpáteční cestě hledám obchod s DVD s místní hudbou. I ten nacházíme a z mnoha DVD jedno vybíráme. To, co jsem koupil, se  poslouchat  nakonec dá, i když původně jsem měl na mysli něco úplně jiného, totiž písně říčních rybářů, které nám předváděli pirožníci. To bych ovšem nesměl používat anglický výraz "original music", což by možná neprošlo ani v anglosaských zemích, protože to není totožné s "traditional music", to jsem si zase jednou naběhl ! Obsluha si patrně myslela, že důrazně odmítám nějaké kopie a chci nepřepálené lisované DVD, které je pochopitelně dražší. V životě by mě nenapadlo, že by v kamenném obchodě, byť i na Madagaskaru, vůbec mohli připadnout na myšlenku, prodávat přepálená média. Taky dobře !

Cestou po hlavní třídě nás sledují žebravé děti. Jsou dost agresivní, musíme dávat pozor na kapsy. Všude jsou davy lidí. Vracíme se docela rádi do restaurace na plánovaný oběd. Po obědě nám Iveta domlouvá taxi do místní botanické a zoologické zahrady. Jedno auto stojí 7000 ariarů. Ona sama zůstává v hotelu, musí prý pracovat na dokladech z naší cesty a redakci závěrečné podoby katalogu Adventury, který má za pár dnů jít do tisku. Platíme vstupné 10000 ariarů a jdeme do zahrady. Má se údajně platit také za foťák, ale nějak jsme nepochopili kolik, dost si tu pletou pojem "kamera" a "fotoaparát", tak raději neplatíme nic, ceny jsou nesmyslné a zřízenec je neumí rozlišit. Rezolutně balím foťák do batohu s tím, že si mohou strčit placené fotografování kamsi.

Zahrada je zjevně udržovaná pouze v některých částech. Také označení rostlin je zašlé, někde nečitelné. Zřejmě tu zahradu kdosi vybudovat a teď už slouží jen zbytkem původních sil. Pozorujeme zejména ptactvo a lemury umístěné na ostrůvcích rybníčků nebo v klecích. Petr s Marií jdou hledat muzeum, které tu má být. My ostatní toho máme po 3 hodinách dost, a stahujeme se na zdejší MHD. Máme prý jet minibusem 125 nebo 115. Jeden necháváme ujet, zdá se nám úplně plný, což je tady relativní pojem, vždycky se do něj ještě někdo nacpe. My se ale nechceme rozdělit a jet každý jiným spojem, ty 3 stovky alias 3 Kč za jízdu roli rozhodně nahrají. Když konečně jede další, nacpeme se do něj. Cestou přistupují další cestující, někteří také vystupují. Sedadla jsou pro nás příliš malá, ale stejně se do každé řady musí vejít 4 pasažéři. Tak se pěkně mačkáme. Když se blížíme do centra, dostáváme se do odpolední zácpy. Řidič nakonec mikrobus otočí a jede jinudy. Protože to bere přímo kolem našeho hotelu (a tudy to opravdu nebylo v plánu), dožadujeme se zastávky a je nám vyhověno. Konečně vystupujeme.
Na pokoji přebalujeme zavazadla a odpočíváme. Vyrážím s Ivetou ještě do ulic utratit zbylé peníze. Petr s Marií se vracejí později. Museli vystoupit dřív a dojít pěšky. Ulice byly úplně ucpané. Muzeum nenašli. Iva se v hotelu snažila vyřešit nějaký renonc na faktuře jedna z recepčních, která zde údajně už nepracuje (ale spíš ji v recepci houževnatě kryjí), nám naúčtovala pár desítek tisíc navíc. Ivetu to dost rozčílilo, říká, že v tomto hotelu příští várka klientů bydlet nebude a že se tady musejí naučit, kde má zlodějina své meze. Nakonec se dohodli na nějakém kompromisu.

V sedm jdeme na večeři opět do restaurace Salamanga. Po návratu z večeře balíme a jedeme na letiště zase dvěma vozy. Na letišti si jdeme dát ještě něco k pití za zbylé peníze a čekáme na odlet pozdě v noci. 


Úterý 8.11.2011 Návrat domů

Do letadla mají pouštět od půl jedné, ale poněkud se to opozdilo. Pak ještě na ploše každému kontrolují zavazadlo a provádějí osobní prohlídku. Odlet má být v půl druhé v noci, ale máme mírné zpoždění. Letíme Airbusem 340-300. Krátce po startu nás vzbudí lehkým občerstvením a pak nás naštěstí nechají spát. Necelé 2 hodiny před přistáním v Paříži servírují snídani. Po přistání letadlo dlouho pojíždí k rukávu terminálu 2D. Na terminál 2C, ze kterého pokračujeme v cestě, se kupodivu dostáváme pěšky. Letadlo do Prahy není přistaveno u rukávu, takže nás zase vezou autobusem.
Po startu dostáváme sendvič. V Paříži pršelo, zato nad Německem svítí slunce. U nás jsou mraky. Než do nich klesneme, komentuje to Květa slovy: "Tak takovýhle sluníčko uvidíme zase až na jaře". Přistáváme s asi čtvrt hodinovým zpožděním, vyzvedáváme bagáž a rozjíždíme se domů. Iveta už ze 2 dny jede na další zájezd, tentokrát na 2 turnusy do Mexika, kde pobude na "vajíčkové dietě" (prý jsou tam k snídani pořád jen vajíčka na 1000 způsobů) skoro do Vánoc.


Příloha - více fotek

Fotky ve větším množství a rozměru najdete na adrese:

Foto Madagaskar 2011Aktualizováno 10. 1. 2012